DAROWNE

Cmentarz wojenny żołnierzy różnych narodowości walczących w armii austro-węgierskiej i rosyjskiej poległych w 1914 roku


Cmentarz z okresu I wojny światowej znajduje się na skraju lasu, na północny wschód od wsi Darowne. Pochowano w tym miejscu kilkudziesięciu żołnierzy austro-węgierskich (m.in. z 13 Preszburskiego Pułku Piechoty Landsturm z dzisiejszej Bratysławy) i rosyjskich, poległych w walce 27 sierpnia 1914 r., w czasie austro-węgierskiego ataku na pozycje rosyjskie.


Cmentarz założony został na planie prostokąta o wymiarach 28 na 24 m. Znajdują się tu trzy mogiły zbiorowe (jedna o wymiarach 10 na 4 m i dwie o wymiarach 8 na 4 m) i 14 pojedynczych, ułożonych symetrycznie w podkowę. Na środku cmentarza ustawiono pionowo głaz narzutowy, bez inskrypcji. Według lokalnej tradycji kamień ten przywieziony został na to miejsce przez żołnierza Wehrmachtu, którego oddział stacjonował na terenie zakładu w Poniatowej do czerwca 1941 r.

W 2014 roku Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie w porozumieniu z Austriackim Czarnym Krzyżem uporządkowały mogiły i ufundowały pomnik poświęcony ofiarom walk z okresu I wojny światowej.




<       >      model 3D

początek stronyI WOJNA ŚWIATOWA


 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

Szlakiem pomników pamięci narodowej w Gminie Poniatowa